تعویض مفصل شانه

شانه مفصل مهم و آسیب پذیر بدن می باشد که به دلایل مختلفی ممکن است دچار درد، تورم و همچنین محدودیت های حرکتی شود. هنگامی که مفصل شانه دچار تحلیل و فرسایش شود و یا بر اثر تصادفات و سوانح دیگری از جمله فعالیت های سنگین و مکرر ورزشی دچار آسیب در نواحی تاندون روتاتورکاف و پارگی حاد این تاندون ها شود، بعد از تکمیل دوره فیزیوتراپی پزشک ارتوپدی اقدام به جراحی به روش های مختلف می کند. این جراحی ها با توجه به شرایط مفصل شانه انجام شده و به بهبود شانه کمک می کنند. در این مقاله شما را با جراحی تعویض مفصل شانه، علل انجام آن، انواع، هزینه، عوارض و همچنین نکات مراقبت قبل و بعد از جراحی آشنا خواهیم کرد.

 جراحی شانه

بعد از آسیب دیدگی های شانه و انجام درمان هایی از جمله تمرین درمانی و فیزیوتراپی ممکن است تغییر مثبتی در شرایط و وضعیت شانه بیمار مشاهده نشود و همچنان وضعیت شانه بیمار نامساعد و آزار دهنده باشد. در این صورت پزشک ارتوپدی به منظور بهبود شانه از روش های جراحی شانه استفاده می کند. اکثر مواقع جراحی آخرین گزینه درمانی می باشد در حالی که گاهی بعد از آزمایشات و تشخیص نهایی پزشک ممکن است، از همان اول به جای روش های درمانی دیگر مستقیما از جراحی استفاده شود. جراحی مفصل شانه نیز انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی یکی از مهم ترین جراحی های شانه که در مواقع ضروری و خاص انجام می شود، خواهیم پرداخت.

جراحی تعویض مفصل شانه برای چه کسانی لازم است؟

جراحی تعویض مفصل برای همه افراد مناسب نبوده و معمولا در صورتی انجام می گیرد که مفصل شانه، غضروف های مفصلی و همچنین تاندون های روتاتورکاف به شدت آسیب دیده باشند و دچار تحلیل رفتگی و یا پارگی حاد شده باشند. در این وضعیت بیمار درد مزمن و حادی داشته و ممکن است دچار محدودیت حرکتی مفصل شانه شود و نتواند به خوبی شانه خود را بالا بیاورد. در این حالت بعد از گذراندن دوره های درمانی فیزیوتراپی و تمرین درمانی، پزشک متخصص ارتوپدی جراحی تعویض مفصل شانه را برای بیمار تجویز می کند. چرا که در این حالت تحلیل و فرسایش مفصل قابل درمان نبوده و فقط باید تعویض مفصل و جایگذاری مفصل مصنوعی صورت بگیرد.

علل جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل شانه به دلیل مشکلات حاد و مزمن شانه از جمله درد، محدودیت حرکتی شانه، ناتوانی و ضعف شدید شانه و دیگر اختلالات آزار دهنده ایجاد شده در اثر آسیب و بیماری های خاص انجام می گیرد. آسیب ها و بیماری های حاد مربوط به شانه که برای درمان نیاز به جراحی تعویض مفصل دارند، عبارتند از:

 1. آرتروز

  یکی از عارضه های شایع که در صورت حاد بودن موجب از بین رفتن مفصل شانه شده و برای درمان آن تنها راه حل فرد انجام جراحی تعویض مفصل شانه خواهد بود، آرتروز یا همان تحلیل رفتگی و فرسایش مفصل شانه و غضروف های آن می باشد.
 2. روماتیسم

  روماتیسم مفصلی نیز از دیگر عوارضی است که باعث از بین رفتن مفصل و از کار افتادگی و ناتوانی شانه شده و برای درمان آن در صورت حاد بودن حتما باید جراحی تعویض مفصل صورت بگیرد.
 3. بدجوش خوردن و یا جوش نخوردن شکستگی ها

  بعد از شکستگی شانه معمولا در صورتی که استخوان جوش نخورده باشد و یا بد جوش خورده باشد، موجب سایش مفصل و غضروف ها شده و به تدریج به تحلیل و از بین رفتن مفصل ختم می شود. در این حالت نیز فرد برای بهبود شانه و انجام فعالیت های خود، به جراحی تعویض مفصل نیاز خواهد داشت.
 4. پارگی های حاد روتاتورکاف

  تاندون های عضله روتاتورکاف شانه از مهم ترین و اصلی ترین تاندون های شانه بوده و اگر دچار آسیب هایی از جمله پارگی های حاد و شدید شوند، ممکن است به جراحی تعویض مفصل شانه نیاز داشته باشند.
 5. جراحی های ناموفق

  جراحی ناموفق شانه از جمله جراحی تعویض کامل مفصل که ممکن است با لق شدن و گشاد شدن پروتز مصنوعی همراه باشد، نیاز به جراحی مجدد تعویض مفصل دارد.

 جراحی تعویض مفصل شانه

زمانی که مفصل پرتحرک شانه دچار آسیب های حاد و مزمنی شود و این آسیب ها با عوارضی بسیار شدید از جمله درد و محدودیت های حرکتی و ناتوانی عملکردی در انجام فعالیت های روزمره همراه گردد و همچنین مراحل تمرین درمانی و فیزیوتراپی نیز به طور کامل انجام شده باشد و هیچ بهبودی صورت نگرفته باشد، پزشک ارتوپدی اقدام به جراحی تعویض مفصل کرده و با تعویض مفصل آسیب دیده و قرار دادن مفصل مصنوعی به جای آن، موجب بهبود وضعیت بیمار، بهبود و درمان درد و همچنین اختلالات ایجاد شده در شانه بیمار شده و در نهایت به بازگشت عملکرد با کیفیت تر شانه کمک خواهد کرد.

انواع جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل شانه به شکل های متفاوتی و با توجه به میزان آسیب دیدگی شانه انجام می شود. انواع روش های جراحی به صورت تعویض مفصل شانه عبارتند از:

 1. تعویض نیمی از مفصل شانه

  این روش جراحی به دو حالت انجام می گیرد که در هر دو حالت فقط بخشی از مفصل شانه تعویض شده و به جای همان بخش جایگزینی پروتز صورت می گیرد. این دو حالت عبارتند از:
  • همی آرتروپلاستی میله دار

   در این حالت از جراحی تعویض نیمی از مفصل شانه، با توجه به شرایط بیمار ممکن است پزشک فقط گوی مفصل را تعویض کند و به جای آن پروتز مناسب جایگذاری کند. به این روش جراحی همی آرتروپلاستی گفته شده که از روش های سنتی جراحی تعویض مفصل شانه می باشد. جراح در این روش سر استخوان بازو را برداشته و با گوی فلزی میله دار تعویض می کند. این جراحی زمانی انجام می گیرد که سر شانه به شدت و به طور حاد دچار آسیب شده باشد، ولی کاسه آن سالم باشد.
   بیشتر بدانید: این جراحی برای افرادی مناسب است که با وجود ابتلای شدید به آرتزوز همچنان غضروف درون کاسه ای سالمی دارند. همچنین افرادی که دچار پارگی های شدید روتاتورکاف هستند و یا مفصل شانه به شدت آسیب پذیر و ضعیف دارند، نیز می توانند از این روش جراحی استفاده کنند.
  • همی آرتروپلاستی سطحی

   در این حالت جراح فقط غضروف روی مفصل گوی شکل شانه را با یک پروتز بدون میله تعویض می کند. این جراحی برای بیمارانی که کاسه و غضروف مفصلی سالم دارند و یا هیچ ترک خوردگی و شکستگی در ناحیه سر شانه و یا تنه شانه آن ها وجود ندارد، مناسب می باشد.
   بیشتر بدانید: این روش جراحی برای افراد و بیماران جوان و فعال بسیار مناسب بوده و بر خلاف جراحی تعویض کامل مفصل شانه که در آن امکان بروز خطرات احتمالی که از جمله گشاد شدن پروتزها بعد از جراحی وجود داشته، کاملا مطمئن بوده و بعد از جراحی، فرد دچار گشاد شدن پروتز نمی شود.
 2. تعویض کامل مفصل شانه

  جراحی به روش تعویض مفصل شانه به صورت کامل بیشتر در مواقع انجام می شود که بیمار دچار آرتروز شدید و حاد شده باشد و تقریبا ک مفصل شانه دچار تحلیل رفتگی و فرسایش شده باشد و فرد دیگر قادر به فعالیت و حرکت شانه نباشد. در این روش جراح یک گوی فلزی کاملا صیقل شده را که به یک میله متصل بوده و داخل یک کاسه پلاستیکی قرار دراد برداشته و بعد از برداشتن مفصل آسیب دیده شانه، آن را جایگزین مفصل می کند
  بیشتر بدانید: در جراحی تعویض مفصل شانه، پروتزهای استفاده شده ابعاد و سایز های مختلفی داشته و ممکن است توسط سیمان در استخوان قرار بگیرند. البته گاهی نیز با اعمال فشار می توان مفصل را در استخوان جا انداخت. اگر استخوان های بیمار به حد کافی مستحکم نباشند، جراح پروتزهای غیر سیمانی را استفاده کرده و در صورت نرم بودن استخوان ها از روش سیمان استخوان برای جایگذاری مفصل مصنوعی یا پروتز در استخوان استفاده خواهد کرد. همچنین در اکثر موارد از کاسه تمام پلاستیکی که به وسیله سیمان جایگذاری می شود نیز استفاده می کند. البته در صورتی که غضروف های کاسه طبیعی مفصل سالم باشند، استخوان ها سست و بی کیفیت باشند و یا تاندون های روتاتورکاف دچار آسیب جبران ناپذیر شده باشند، استفاده از پروتزهای کاسه ای به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 3. تعویض معکوس کامل مفصل شانه

  یکی دیگر از روش های جراحی تعویض مفصل که به صورت معکوس انجام می گیرد، تعویض معکوس کامل مفصل شانه می باشد. در این جراحی جراح جای کاسه و گوی مفصل را تعویض کرده و گوی را به قسمت استخوان کتف متصل می کند. سپس کاسه را در سر استخوان بازو قرار می دهد. این جراحی به بیماران کمک می کند تا بتوانند برای جابه جایی و بلند کردن اجسام از عضله دلتایی شانه به جای روتاتورکاف پاره شده استفاده کنند.
  بیشتر بدانید: این جراحی برای افرادی که دچار پارگی کامل روتاتورکاف شده اند و در ناحیه بازو و آرنج خود احساس شعف و ناتوانی شدید دارند و همچنین افراد مبتلا به آرتروز شدید و آرتروپاتی و یا کاسن که قبلا جراحی ناموفق تعویض مفصل شانه انجام داده اند مناسب می باشد.

هزینه جراحی تعویض مفصل شانه

همواره یکی از دغدغه های افراد در رابطه با درمان بخش هزینه های بوده که البته در جراحی این هزینه سنگین تر بوده و معمولا قبل از اقدام به جراحی فرد بیمار به دنبال تهیه هزینه جراحی و یافتن مکانی مطمئن برای جراحی شانه خود می باشد. جراحی تعویض مفصل شانه به روش ها و تکنیک های مختلفی انجام گرفته و عوامل و فاکتورهایی بر روی هزینه جراحی این جراحی ها تاثیر گذار می باشند. اصلی ترین و مهم ترین این عوامل در تعیین هزینه جراحی تعویض مفصل شانه عبارتند از:

 1. نوع مرکز درمانی (دولتی و یا خصوصی)

  بخش مهمی از هزینه های جراحی شانه به روش های مختلف تعویض مفصل، به امکانات رفاهی، خدماتی، پزشکی مرکز درمانی تعلق دارد. از آنجایی که مراکز خصوصی معمولا به صورت ویژه و با امکانات بیشتر و بهتری به بیماران کمک می کنند، نسبت به مراکز دولتی از هزینه بیشتری برخوردار می باشند.
 2. جراح

  تخصص جراح و همچنین مهارت و درصد موفقیت های او در انجام جراحی های تعویض مفصل شانه می تواند در نتیجه جراحی و همچنین افزایش هزینه جراحی نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. البته بعضی از جراحان با توجه به شریط اقتصادی بیمار درصدی از حق زحمت و جراحی خود را به عنوان تخفیف در نظر گرفته و دریافت نمی کنند.
 3. بیمه

  مراکز درمانی متفاوت با بیمه های متفاوتی قرار داد بسته و در صورتی که بیمه بیمار مطابق با بیمه بیمارستان باشد، طبق تعرفه شرکت بیمه درصدی از هزینه جراحی را بیمه تقبل کرده و در نتیجه از هزینه بیمار کاسته خواهد شد.
 4. بستری

  بعد از جراحی تعویض مفصل، چندین روز بیمار در بیمارستان تحت نظر قرار گرفته و بستری می شود. بابت هر شب بستری مبلغی به هزینه نهایی جراحی اضافه شده که در مراکز دولتی این مبلغ بسیار کمتر از مراکز خصوصی می باشد.
 5. نوع جراحی

  روش جراحی در تعیین هزینه بسیار تاثیر گذار می باشد چرا که در جراحی های متفاوت از دستگاه ها و تجهیزات خاص و متفاوتی استفاده شده و همچنین میزان زحمت کادر پزشکی، زمان جراحی و استفاده از اتاق عمل متغیر می باشد. در صورتی که روش جراحی سخت و سنگین باشد، جراحی طولانی تر شده و این موضوع بر روی هزینه نهایی جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت.
 6. خدمات پزشکی قبل و بعد از جراحی

  قبل و بعد از جراحی پزشک برای مطلع شدن از شرایط بیمار و چکاپ وضعیت سلامت بیمار یکسری آزمایشاتی انجام داده که هر کدام از این آزمایش ها نیز مبلغی را به هزینه جراحی اضافه می کنند. همچنین مصرف داروها و دیگر تجهیزات مورد نیاز از جمله بریس، شانه بند و... نیز موجب افزایش هزینه می شود.
 7. نوع پروتز

  نوع پروتز در هزینه جراحی تاثیر بسزایی داشته و تقریبا بخش مهمی از هزینه جراحی تعویض مفصل شانه مربوط به پروتز شانه می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل شانه

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل شانه از نکات مهم و تاثیرگذار بر روی نتیجه جراحی بوده و در صورتی که به درستی انجام و رعایت نشود، ممکن است موجب تاخیر دوران نقاهت و بهبود و یا حتی ایجاد آسیب و عوارض احتمالی در شانه شود. موارد مراقبتی و بایدها و نبایدها بعد از جراحی تعویض مفصل شانه شامل موارد زیر می شوند:

 1. ۵ روز بعد از جراحی با تجویز پزشک پانسمان را عوض کرده و محل زخم را با مواد ضدعفونی کننده شست و شو داده و ضدعفونی کنید.
 2. تا شش هفته بعد از جراحی هرگز نباید از وان آب داغ یا استخر استفاده کنید.
 3. بعد از حمام حتما پانسمان خود را عوض کنید. (نباید محل جراحی شده خیس بماند.)
 4. با تجویز پزشک جهت بهبود درد و تورم از داروهای مسکن و ضد التهاب استفاده کنید.
 5. هنگام خواب بین بدن و بازوی خود یک بالش نرم قرار داده و یک بالش کوچک نیز زیر آرنج دست قرار دهید تا گردش خون بهتر انجام شده و درد، تورم و التهاب آرنج کاهش یابد. حتی توصیه می شود هنگام خواب از گردن آویز استفاده کرده و شانه را به صورت آویزان نگه دارید.
 6. در صورت مشاهده ترشح عفونی از زخم حتما بعد از گدشت ۵ روز به پزشک مراجعه کنید.
 7. تا جای ممکن در دو هفته اول از لباس های آسان پوش، زیپ دار و دکمه دار استفاده کنید.
 8. فعالیت های بدنی را خیلی زود شروع نکنید و حتما قبل از هر ورزشی ابتدا به فیزیوتراپیست مراجعه کرده و طبق نظر و صلاح دید او عمل کنید.
 9. انجام نرمش های فعال و غیرفعال با تجویز فیزیوتراپیست و طبق برنامه تنظیم شده موجب جلوگیری از اسپاسم، درد، تورم و همچنین بهبود عملکرد شانه می شود.
 10. هنگام خوابیدن هرگز بر روی شانه جراحی شده نخوابید و سعی کنید به صورت صاف دراز بکشید.
 11. شب قبل از جراحی حتما خوب استراحت کنید و ۸ ساعت خواب مفید را داشته باشید.
 12. قبل از جراحی آب ننوشید.
 13. قبل از جراحی نباید چیزی بخورید و باید ناشتا باشید.
 14. از کمپرس های سرد و گرم استفاده کنیدو سعی کنید بعد از هر سرمایش کمی گرمایش نیز بر روی محل جراحی شده اعمال کنید. (حدود ۸ تا 10 دقیقه کمپرس ها را بدون تماس مستقیم با محل جراحی شده روی آن قرار دهید تا درد و تورم کمتر شود.)
 15. تا ۴ هفته بعد از جراحی شانه هرگز رانندگی نکنید.
 16. بعد از گذشت دو هفته اقدام به تمرین درمانی و فیزیوتراپی مناسب با توجه به برنامه تنظیم شده توسط فیزیوتراپیست کنید و فقط تمریناتی که تجویز شده است را انجام دهید.
 17. بعد از گذشت هفته اول، حتما کارهای شخصی سبک خود را خودتان انجام دهید تا مفصل مصنوعی به خوبی جا افتاده و فعالیت کند. (با این کار از اسپاسم عضلانی و خشکی و تنبلی مفصل شانه نیز جلوگیری خواهد شد.)
 18. مراجعه به پزشک جهت چکاب وضعیت مفصل مصنوعی و شانه را فراموش نکنید و جهت بررسی وضعیت شانه بعد از جراحی هر چند وقت یک بار تا زمانی که بهبود کامل حاصل شود، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل از جراحی های سنگین شانه بوده و بعد از جراحی معمولا بیماران با عوارضی مواجه خواهند شد، که البته این عوارض موقت بوده و با مراقبت و بعد از مدتی از بین می روند، اما در صورت عدم توقف آن ها و یا تشدید آن ها باید حتما به پزشک مراجعه شود. این عوارض عبارتند از:

 1. عفونت

  یکی از عوارض اصلی و مهمی که ممکن است طی جراحی تعویض مفصل شانه اتفاق بیفتد، ورود میکروب در حین جراحی به داخل بافت های محل جراحی شده می باشد که معمولا بعد از گذشت چندین هفته تا چندین ماه از جراحی به صورت عفونت و همواره با درد و تورم بیش از حد شانه نمایان می شود. حتی در مواردی شدیدتر ترشح عفونی و تب نیز اتفاق می افتد.
 2. تب

  تب از علائم وجود عفونت بوده که معمولا بعد از جراحی های تعویض مفصل شانه به صورت خفیف و یا شدید اتفاق می افتد و در صورت شدید بودن آن حتما باید به پزشک مراجعه شود.
 3. لق شدن مفصل

  لق شدن فصل شانه و پروتز مصنوعی از دیگر عوارضی است که در تعویض کامل جراحی شانه اتفاق افتاده و بعد از مدتی دچار شل شدگی و درد مفصل شانه بیمار می شود که در این حالت باید به صورت مجدد جراحی صورت بگیرد.
 4. دررفتگی مفصل

  همان گونه که مفصل طبیعی شانه دچار دررفتگی می شود، مفصل مصنوعی نیز می تواند دچار این عارضه شود. در صورتی که این اتفاق بیشتر از یک مرتبه تکرار شود، باید مجددا مفصل مصنوعی را تعویض کرد.
 5. آسیب های عروقی و عصبی

  یکی از آسیب های احتمالی در زمان جراحی تعویض مفصل شانه که گاهی ممکن است از اشتباهات جراح به حساب آید، آسیب رساندن به یکی از قسمت های عصبی و یا عروق خونی می باشد. به دنبال این اتفاق ممکن است شانه دچار درد و ناراحتی های دیگری از جمله اختلالات حرکتی شود. البته این عارضه بیشتر موقتی بوده و در صورت دائمی بودن آن احتمال آسیب دیدگی شدید عصب و عروق دیگر وجود خواهد داشت که باید جهت درمان آن در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.
 6. درد

  درد از عوارضی است که به صورت طبیعی و به دلیل بازسازی و ترمیم مفصل شانه بعد از جراحی تعویض مفصل اتفاق افتاده و موجب ناراحتی بیمار می شود. این درد معمولا موقت بوده و بعد از مدتی از بین می رود، اما در صورت تشدید آن، باید حتما به پزشک مراجعه شود.

سوالات متداول

 1. دوره نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل شانه چه مدت طول می کشد؟

  بیمار بعد از جراحی حدود ۱ الی ۳ روز در بیمارستان بستری و تحت نظر بوده و سپس در صورت تشخیص پزشک، مرخص می شود. در هفته اول و دوم بیمار قادر به انجام کارهای شخصی و سبک خود از جمله تعویض لباس، غذاخوردن، مسواک زدن و.... بوده و تقریبا حدود ۲ تا 4 هفته اول جراحی باید از اسلینگ استفاده کند. همچنین برای بهبود وضعیت درد و تورم، عملکرد بهتر شانه و جلوگیری از اسپاسم های عضلانی بعد از جراحی شانه، تمرین درمانی و فیزیوتراپی را طبق برنامه فیزیوتراپیست انجام داده و در صورت عدم وجود آسیب جدید به تدریج بهبود یافته و می تواند به فعالیت های خود ادامه دهد.
 2. قبل از جراحی تعویض مفصل چه کارهایی باید انجام شود؟

  قبل از جراحی تعویض مفصل شانه نیز اقداماتی انجام می گردد که بر روی نتیجه جراحی و داشتن جراحی آسان تر و مطمئن تر، اثر به سزایی می گذارد. این اقدامات عبارتند از:
  1. انتخاب جراح و متخصص ماهر و با تجربه ارتوپدی

   جراح با تجربه در جراحی های خود موفق تر بوده و احتمال خطا و اشتباه کمتری در تشخیص عارضه و جراحی دارد. بنابراین انتخاب جراح بسیار در نتیجه نهایی جراحی تاثیرگذار خواهد بود.
  2. انجام آزمایشات لازم

   معمولا بیمار باید قبل از جراحی آزمایشاتی از جمله آزمایش خون، نوار قلب، آزمایش ادرار، عکس برداری از شانه و قفسه سینه، اکوی قلب و... انجام دهد تا وضعیت سلامت او کاملا بررسی شود.
  3. قطع داروهای مصرفی ضد انعقاد خون

   در صورتی که فرد مشکلات خونی داشته و یا از داروهای ضد انعقاد خون از جمله آسپرین، پروفن و... استفاده می کند، یک هفته قبل از جراحی باید مصرف این داروها را متوقف کند. چرا که در غیر صورت ممکن است در حین جراحی و یا بعد از آن دچار خونریزی و عدم توقف خونریزی شود.
  4. پرهیز از مصرف آنتی بیوتیک

   چند روز قبل از عمل بیمار نباید از هیچ آنتی بیوتیکی استفاده کند، چرا که این دارو موجب رقیق شدن خون و افزایش خونریزی در حین جراحی می شود.
  5. عدم مصرف دخانیات و الکل

   از آنجایی که ممکن است بیمار به بیماری های عفونی، ویروسی از جمله سرفه، سرماخوردگی، کرونا و سایر عوارض مبتلا باشد، مدتی قبل از جراحی بهتر است از مصرف دخانیات پرهیز شود تا بهبود سریع تر انجام بگیرد. در غیر این صورت ممکن است دوران نقاهت بعد از جراحی طول بکشد و بیمار با مشکل روبه رو شود. همچنین ۱ الی ۲ هفته قبل از جراحی نباید از نوشیدنی الکل دار استفاده کرد.
  6. شرح تمامی اطلاعات پزشکی به پزشک

   بیمار باید در صورت وجود هرگونه ناراحتی، حساسیت دارویی و همچنین بیماری، قبل از جراحی به پزشک خود اطلاع دهد و پزشک را از وضعیت سلامت خود کاملا آگاه سازد.
  7. فیزیوتراپی قبل از جراحی

   قبل از جراحی باید حتما آموزش های لازم بعد از جراحی توسط فیزیوتراپیست به بیمار و مراقب او داده شود و همچنین برای آسان تر بودن جراحی با تجویز پزشک اقدامات فیزیوتراپی بر روی شانه اعمال گردد.
 3. تعویض کامل مفصل شانه مناسب چه افرادی است؟

  در رابطه با این روش جراحی باید گفت، تعویض مفصل کامل شانه، برای افرادی مناسب است که با اینکه دچار عارضه استئوآرتریت هستند، تاندون های روتاتورکاف آن ها سالم می باشد. می توان اینطور نتیجه گرفت که سالم بودن تاندون های روتاتورکاف از مهم ترین فاکتور برای انجام جراحی تعویض مفصل شانه به صورت کامل می باشد.